Катальпа чудова

Латинська назва
Catalpa speciosa Warder.
Російська назва
Катальпа прекрасная
Рід
Катальпа Catalpa Scop.
Родина
Бігнонієві Bignoniaceae Pers.
Походження

Північна Америка.

Рід включає 13 видів, різновидів і форм. Це – реліктові рослини, які зустрічались ще в третинному періоді, їх викопні рештки були знайдені при розкопках в руслі річки Йєллоустоун в породах епохи міоцену і за описами викопні види дуже схожі на сучасні.

Опис

Дерево висотою 10–15 м (при сприятливих умовах до 30–40 м), з густою широкопірамідальною кроною і порівняно струнким стовбуром, покритим сірою товстопластинчатою корою.

Квітка

Квітки двостатеві, зібрані у великі широкі волоті, довжиною 15–30 см, мають приємний аромат.

Плід

Плоди – звисаючі стручкоподібні коробочки, довжиною 20–30 (45) см, товщиною 1,5–2 см, складаються з двох залишаються на дереві всю зиму. Насіння широке, плоске, еліптичної форми.

Листок

Листки зверху блискучі, зелені, гладкі, знизу трохи опушені, крупні, довжиною 15–30 см, на довгих (10–15 см) черешках, яйцеподібно-продовгуватої форми з довгозагостреною верхівкою і злегка серцеподібною основою. Листки при розтиранні без запаху.

Основні дані фенологічного розвитку:

Листя розпускається раніше ніж у інших видів катальп – в квітні-травні, опадає в жовтні-листопаді. Цвітіння в червні.

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Катальпи успішно розмножуються насінням і літніми живцями.

При сприятливих умовах молоді дерева ростуть швидко. Для кращого розвитку потребує вологого і родючого ґрунту, але може рости на порівняно бідних піщаних і доволі сухих глинистих ґрунтах. Більш морозостійка, ніж інші види катальп. В міських умовах доволі стійка до пилу, диму і газів.

Катальпа чудово виглядає в одиночних і невеликих групових посадках, а також в алейних насадженнях. Катальпа – прекрасный медонос, має певне застосування в медицині (кора, листки і плоди деяких видів мають ранозаживляючі, болезаспокійливі та антибактеріальні властивості). В насінні міститься висихаюча олія – цінна для лакофарбної промисловості.