Тис ягідний ф. золотава

Латинська назва
Taxus baccata L. f. aurea Carr. (Taxus baccata 'Aurea')
Російська назва
Тис ягодный ф. золотистая
Рід
Тис Taxus L.
Родина
Тисові Taxaceae Lindl.
Походження

Західна Європа, Кавказ, частина Малої Азії і Північної Африки.

Опис

Форма тиса ягідного (Taxus baccata L.) із золотисто-жовтою хвоєю. Дерево або кущ залежно від умов місцезростання. Крона дуже густа, яйцеподібної форми, у старих дерев розлога, нерідко багатовершинна. Кора стовбура у дорослих екземплярів червонувато-сіра, відшаровується пластинками; у молодих дерев – гладка.

Квітка

Однодомна рослина. Квітки роздільностатеві; чоловічі квітки з 6–14 тичинками (кожна з яких має від 2 до 8 пиляків), зібрані в невеликі кулясті суцвіття (чи колосоподібні), на коротких ніжках розташовані в пазухах листків; жіночі квіти – дрібні, зеленуваті, вкриті лускоподібними листочками, сидять поодиноко на кінцях бокових вкорочених пагонів.

Плід

Плоди – ягодоподібні, червоні, м’ясисті, кулясті, зверху відкриті. Насінний горішок бурого кольору з дрібними цятками, розміщений в глибині бокалоподібної яскраво-червоної м‘ясистої оболонки (принасінника).

Хвоя

Хвоя золотисто-жовта, плоска, лінійна, злегка серповидна; гостроконечна; без смолянистих ходів; на пагонах розташована спірально. Через характерні вигини черешків розташування виглядає дворядним (гребінчастим). Хвоїнки живуть 6–8 років.

Основні дані фенологічного розвитку:

В середній Європі цвітіння в квітні-травні. Насіння дозріває в рік цвітіння – в кінці серпня – вересні.

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Практично все – деревина, кора, пагони, хвоя і насіння тиса отруйні через високий вміст алкалоїдів, до того ж з роками рослина стає ще більш отруйною. Плоди не отруйні. Розмножується живцями і відводками.

Довговічний, росте дуже повільно, особливо у ранньому віці. Тіньовитривалий, доволі морозостійкий; вимогливий до вологості повітря і ґрунту, але не росте на заболочених місцях; димо- та пилостійкий.

Завдяки оригінальному забарвленню хвої, здатності тримати декоративну форму крони успішно використовується в ландшафтному дизайні.