Береза повисла (Б. плакуча, бородавчата)

Латинська назва
Betula pendula Roth. (B. verrucosa Ehrh.)
Російська назва
Берёза повислая (Б. плакучая, бородавчатая)
Рід
Береза Betula L.
Родина
Березові Betulaceae C.A.Agardh.
Походження

Європа, Мала Азія, Кавказ, Північна Персія.

Опис

Листопадне швидкоростуче дерево висотою до 20–25 м з ажурною, неправильно-яйцеподібною або обернено-яйцеподібною кроною і, зазвичай, пониклими гілками. Молоді пагони голі, усаджені маленькими бородавочками. Кора стовбура і основних гілок крони у молодих дерев біла, шарувата; у старих дерев біля основи стовбура вона змінюється чорною глибоко-тріщинуватою кіркою, яка поступово поширюється все вище, інколи до самої крони.

Квітка

Сережки зелено-жовті, довжиною до 5 см.

Плід

Плід – горішок продовгувато-еліптичний, крильця в 2–3 рази ширші, ніж горішок.

Листок

Листки трикутно- або ромбічно-яйцеподібні, довжиною 3–7 см; на вершині листок загострений, біля основи широко клиноподібний або майже прямо зрізаний, по краю двояко-гострозубчастий, листок з обох сторін голий; молоді листочки смолисті липкі; черешки листків тонкі, довжиною 2–3 см.

Основні дані фенологічного розвитку:

Цвітіння в квітні-травні, сережки з плодами дозрівають в червні, після дозрівання розсипаються.

Використання в озелененні, народній медицині та ін.:

Одна з найбільш світлолюбних деревних порід; до кліматичних та ґрунтових умов мало вимоглива; коренева система стрижнева, з поверхневими боковими коренями і великою кількістю тонкого коріння у верхніх шарах ґрунту. Морозостійка, переносить засушливі періоди. Живе до 90–120 років, у віці 50 років рослина досягає максимальної висоти.